Naujienos

Visos naujienos Raktas į pergalę

Raktas į pergalę

2014-02-07 14:30

raktas_i_pergale

Žaidžiant tenisą, pergalei pasiekti svarbus ne tik sugebėjimas maksimaliai išnaudoti savo stipriąsias savybes. Labai svarbu ir suprasti varžovo žaidimą, priversti jį žaisti taip, kad jis nesugebėtų pasinaudoti savo pranašumais, smūgiuoti taip ir žaisti tokiose pozicijose, kurių jis nemėgsta. Bradas Gilbertas savo knygoje „Winning Ugly“ sako: „Pralaimiu, jei žaidžiu pasitelkdamas savo stipriąsias savybes prieš varžovo stipriąsias savybes. Laimiu, jei išnaudoju savo pranašumą ir pasinaudoju varžovo silpnumu.“ Tad kaip pasiekti, kad žaidimo eiga pasuktų jums palankiausia vaga?

„Kas kam ką daro?“

Tam, kad aiškiai suprastumėte, kaip galite paveikti žaidimo eigą, labai svarbu įvertinti savo ir priešininko žaidimo stilių bei šių dviejų stilių sąveiką. Tai reiškia, kad jūs turite nuolat analizuoti, kodėl laimėjote ar pralošėte taškus, – ar tai dėl to, kad jūsų priešininko specifinis smūgis, o gal ypatinga kurių nors kitų veiksmų kombinacija? O gal taškus prarandate būdamas jums netinkamoje aikštelės vietoje? Kokiomis situacijomis laimi ar pralaimi jūsų priešininkas? Koks jūsų priešininko žaidimo stilius?

Teisingus sprendimus žaisdami galėsite priimti tik tada, jei aiškiai suprasite, kas, kaip ir kodėl vyksta teniso aikštelėje. Jūs nebūtinai turite tiksliai žinoti, kad, pavyzdžiui, 62 proc. jūsų priešininko padavimų būna geri, tačiau nuojautą apie šiuos dalykus privalote turėti. O šią nuojautą galima išlavinti.

Daug teniso mėgėjų neseka situacijos teniso aikštelėje, jie nesidomi žaidimo eigos priežastimis ir neanalizuoja savo ir priešininko žaidimo. Pasitaiko atvejų, kai net nepastebi, kada žaidžia su kairiarankiu priešininku, – o toks neatidumas dažnai atsisuka prieš juos pačius.

Supraskite kitų žaidėjų elgesį

Teniso žaidėjai yra tarsi kodinė spyna – nežinant kodo, ją atrakinti labai sunku, tačiau žinant – itin paprasta. Jei suprasite, kaip ir kodėl žaidžia jūsų priešininkas, kada ir kokius sprendimus priima, panaudoję šią informaciją įgausite neabejotiną pranašumą. Teniso profesionalai savo būsimus priešininkus stebi šiems žaidžiant kitus mačus – taip jie gali objektyviai įvertinti žaidimo stilių ir numatyti savo strategiją, kai ateis laikas žaisti su šiais varžovais.

Net jei nesate profesionalus tenisininkas, aktyviai stebėti profesionalų varžybas ir suprasti jų žaidimą labai naudinga mokantis įvertinti savo lygio žaidėjų strategijas ir siekiant pagerinti savo žaidimą.

Žaidimą stebėkite aktyviai

Daug teniso mėgėjų teniso varžybas stebi taip, lyg žiūrėtų kieno nors kito žaidžiamą kompiuterinį žaidimą – jie tiesiog sėdi ir pasyviai seka, kas vyksta aikštelėje, tačiau visiškai neanalizuoja ir vėliau neatsimena žaidimo eigos. Jei norite ko nors iš žaidimo pasimokyti, stebėkite jį taip, lyg ruoštumėtės egzaminui – bandykite pamatyti žaidėjų stipriąsias ir silpnąsias savybes, kokia maniera jie žaidžia. Šią informaciją vėliau galėsite panaudoti, kai patys žaisite su šiais tenisininkais.

Pažinkite save ir savo žaidimą

Lygiai taip pat, kaip analizuojate savo priešininką, analizuokite ir save. Be abejo, jūs ir taip daugmaž žinote, ką geriausiai ir ką prasčiausiai sugebate, tačiau greičiausiai vis tiek nesate toks geras (ar prastas) žaidėjas, kaip jums atrodo. Po kiekvieno mačo užsirašykite pagrindines pastabas apie savo žaidimą, arba, dar geriau, paprašykite, kad kas nors stebėtų jūsų žaidžiamą setą ir sektų, kas, ką ir kaip daro žaidimo metu.

Taip pat itin naudinga, kad kas nors per visą žaidimą fiksuotų statistiką – kiek kartų suklydote paduodamas kamuoliuką? Kiek padarėte atsitiktinių, neišprovokuotų klaidų? Kokiais smūgiais laimite taškų?

Pasimokyti galite ir iš trenerio, tik ši pamoka neturi būti tokia, prie kokių visi esame įpratę. Paprašykite trenerio papasakoti, ką prieš žaidimą su jumis jis pataria jūsų varžovui. Taip daugiau suprasite savo stipriąsias ir silpnąsias savybes, galbūt gausite vertingų įžvalgų ir apie savo priešininkų žaidimą.

Aiškiai suprasdami ne tik tai, ką sugebate geriausiai, bet ir tai, kas sekasi ne taip gerai, galėsite geriau planuoti savo žaidimą ir kurti pergalių strategiją.

Žymėkitės pastabas

Tam, kad geriau pažintumėte savo ir priešininko žaidimą, kiekvienos partijos metu keisdamiesi aikštelės pusėmis užsirašykite pagrindinius žaidimo aspektus, gerai pasisekusius ir nelabai pavykusius veiksmus. Papildomas pastabas patariama žymėtis ir iškart po žaidimo – tuo metu dar gerai atsimenate visas klaidas ir sėkmes, o užrašų knygutė padės jums šių dalykų nepamiršti ir vėliau.

Parengta pagal Brado Gilberto ir Steve’o Jamisono knygą „Winning Ugly“

Žurnalas “Tenisas”

 

 

 

Parašykite komentarą